Véget ért a 15. dráMA- kortárs színházi találkozó

Közel egy hétig tartott a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és Pro Theatrum Alapítvány szervezésében a dráMA kortárs színházi találkozó, amely immár tizenötödik alkalommal teremtett lehetőséget a román és magyar kortárs dráma és a nézők közti találkozásra.

A teltház előtt játszott meghívott előadások mellett ugyanakkor alkotói eszmecserék, színházi periodika- és könyvbemutató, koncert, bulik is színesítették a programot, valamint a Színházunk éjszakája tevékenységsorozat is újra része volt az eseménynek. Az idei találkozó vezérelveként az „AZ IGAZSÁG ODAÁT VAN” mottót választották a szervezők, hiszen a nyelvi, kulturális, etnikai különbségek kérdésköre az idei program több produkciójában is visszaköszön. A hat nap alatt 13 előadást felsorakoztató előadásszemlén helyi nézők, meghívott magyarországi és hazai szakmabeliek, valamint számos idegenből érkező színházkedvelő is részt vett.

Hétfőn, a megnyitó záróakkordjaként megnyitották Bagossy Levente, Jászai Mari-díjas díszlettervező makettjeiből készült kiállítást is, amely a bukaresti Liszt Intézettel együttműködésben valósult meg. Ezt követően Balázs Ádám és Sárosi Áron független produkcióként adta elő az It’s easier if című nonverbális előadást. Ezt követte Székely Csaba: Az igazság gyertyái című drámájából készült produkció Sebestyén Aba rendezésében, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadásában.

Kedden délelőtt az előző nap előadásainak szakmai megbeszélésére került sor. Délután a korábbi években is népszerű T.E.Á. -val (találkozás egy alkotóval) kezdtük a programot, amelyben Mimi Brănescu drámaíró, színész, rendező volt meghívott vendégünk. Az előadások sora a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Veszélyes Kanyar című egyéni produkciójával indult, amelyet Ernyey Béla: Curva pericolosa és Havas Henrik: Kurvaélet című kötetei nyomán Faragó Zénó rendező állított színpadra. A következő fellépő a bukaresti Metropolis Színház volt, amely a Mimi Brănescu által írt és rendezett Ultimii (Az utolsók) című előadással színesítette a programot.

A szerdai nap ugyancsak szakmai beszélgetéssel kezdődött, a délutáni T.E.A.-n pedig Kárpáti Péter dramaturg, drámaíró, rendező, egyetemi docens mesélt szakmai tapasztalairól, munkamódszereiről. Este a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem magiszteri képzés drámaírás szakos hallgatói saját szövegeiket mutatták meg a Live/Lájv című felolvasószínházi előadás során. Utána a kézdivásárhelyi Udvartér Színház lépett színpadra a Derengés című pszichothrillerrel, amelyet Rusznyák Gábor írt és rendezett Patrick Hamilton Gázláng című színműve nyomán.

Csütörtökön délelőtt folytatódott a szakmai beszélgetések sorozata, terítéken ezúttal is az előző este játszott előadások voltak. Délután a Zeițe de categoria B (Másodosztályú istennők)-nek keresztelt rendezvény-előadást láthattuk Andrei Măjeri rendezésében, melynek szövegét Alexandra Felseghi drámaíró a rendező ötlete alapján írt meg. A produkcióban önmagukat alakító három színésznő három különböző színházat képviselt: a kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színházat, a nagyváradi Regina Maria Színházat, valamint a botoșani Mihai Eminescu Színházat. Ezt követően házigazdaként Székely Csaba 10 című előadásával lépett színpadra a Tomcsa Sándor Színház társulata (r.: Rusznyák Gábor), amelyet erdélyi magyar ősbemutatóként jegyeztek ez év márciusában.

Péntek délelőtt a szokásos időpontban ismét górcső alá került az előző este két előadása, amikor a jelenlévő alkotók és színházkritikusok is elmondták véleményüket, meglátásaikat a látottakról. Délután a T.E.Á.-n Kovács D. Dániellel ismerkedhettünk az előtéri beszélgetésen, aki az azt követő nagyváradi Szigligeti Színház által bemutatott, Kárpáti Péter Én, a féreg – Kafka kabaré előadás rendezője. Ezt követte a Visky András: Megöltem az anyámat című szövegből kiindult sSoha című előadás a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház egyéni előadásaként, Hatházi András rendezésében. Ezután kezdetét vette a Színházunk éjszakája, melynek keretében sportvetélkedők és különböző kreatív tevékenységek tarkították az estét, közben pedig a Loose Neckties Society, kolozsvári színészekből alakult zenekar lépett a kocsMÁnak berendezett próbaterem színpadára. Ezen az éjszakán kivételesen éjféltől is előadást tekinthettek meg a nézők. Patrice Pavis: Ványa és Ő című produkcióját Patkó Éva rendezésében adta elő a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem – Stúdió Színház.

A mozgalmas utolsó nap szintén szakmai beszélgetéssel indult, amelyet a Játéktér színházi periodika – kettős lapszámbemutatója és a Kortárs román drámák című fordításkötet bemutatója követett. A Magyar dráma napján az előadások sora a Varga Lóránt által írt és Lendvai Zoltán által rendezett Interaktív című előadás bemutatásával kezdődött a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának előadásában. Ezt követően Alexa Băcanu és Martin Boross alkotását, a Wonders of Transylvania (Erdély csodái) címet viselő háromnyelvű produkciót tekinthette meg a közönség (r.: Martin Boross) a kolozsvári Reactor de creație și experiment társulat előadásában.

Az idei dráMA blogírói színházi alkotók és kritikusok voltak: Stuber Andrea, Köllő Kata, Szűcs Katalin, Peremartoni Krisztina, Ungvári Zrínyi Ildikó, Lőkös Ildikó, akik a találkozó ideje alatt sok izgalmas, sokrétű anyagot készített a dráMÁról. Írásaikat ide kattintva tekinthetik meg. A már hagyománnyá vált napi blogbejegyzések mellett idei újdonság a fesztivál ideje alatt felvett podcastsorozat. A dráMAcast házigazdái, Kolozsi Borsos Gábor és Tóth Árpád színművészek naponta két-két színházi alkotó/kritikus/szakmabeli meghívottal boncolgatták a kortárs színház fogalmát és osztották meg (egymással és a hallgatókkal) az eddigi dráMA találkozókon szerzett élményeiket. Ezeket a felvételeket itt lehet visszahallgatni.

A tartalmas, igazi fesztiválhangulatot teremtő kortárs színházi találkozó tizenötödik kiadása a román Nemzeti Kulturális Alap (AFCN), a Román Kulturális Minisztérium, az UNITER, (Román Színházi Társaság), a Nemzeti Kulturális Alap (NKA), valamint a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg.

A Tomcsa Sándor Színház sajtóközleménye

fotó: Kelemen Kinga

 

*A Nemzeti Kulturális Alap által finanszírozott kulturállis projekt.

* A kulturális projekt nem képviseli szükségszerűen a Nemzeti Kulturális Alap (𝐴𝑑𝑚𝑖𝑛𝑖𝑠𝑡𝑟𝑎𝑡̧𝑖𝑎 𝐹𝑜𝑛𝑑𝑢𝑙𝑢𝑖 𝐶𝑢𝑙𝑡𝑢𝑟𝑎𝑙 𝑁𝑎𝑡̧𝑖𝑜𝑛𝑎𝑙, AFCN) álláspontját. Az AFCN nem vállal felelősséget a projekt folytatásának tartalmáért vagy a projekt eredményeiért. Mindezek teljes egészében a támogatást élvező felelősségei közé tartoznak.